Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#XX. század

hvg360 Lenthár Balázs

Budapesti fura szerzetek: Tábori Kornél, a főváros árnyoldalának krónikása

Bűnügyi riporter, haditudósító, a századfordulós magyar újságírás mára méltatlanul elfeledett figurája. Tábori Kornél neve ugyanakkor nem csak a szenzációt kergető zsurnaliszta képével forrt egybe, ő volt az is, aki megmutatta a fővárosi csillogás külcsíne alatt megbúvó nyomor igazi arcát, illetve ő hozta először nyilvánosságra egy letűnt kor ügynöklistáját is.

hvg360 Lenthár Balázs

Budapesti fura szerzetek: Tormay Cécile két élete

A két világháború közötti Magyarország keresztény-nemzeti kurzusának egyik zászlóhordozója volt, minden ízében modern, XX. századi nő, aki politikai szereplőként mégis a hagyományos női keretek közé való visszatérést szorgalmazta, bár neki magának esze ágában sem volt ilyet tenni. Tormay Cécile kettős élete láthatóan még halálát követően is folytatódott, különösen azután, hogy a szélsőjobboldal az irodalomtörténész Takaró Mihály vezetésével előásta a feledésből és megpróbálták beerőltetni a munkásságát a tantervbe. És ez nem csak azért szenvedett vereséget, mert az MTA is fasisztának és antiszemitának minősítette Tormay Cécile-t.

hvg360 Lenthár Balázs

Budapesti fura szerzetek: Simon Böske, a keszthelyi orvos világszép lánya

Volt idő, amikor egész Európa, sőt, a világ a lába előtt hevert, párbajoztak érte, filmszerepekkel, Hollywooddal kecsegtették, ám őt nem vakította el a csillogás, hanem gyorsan hátat fordított a talmi ígéreteknek és a rivaldafénynek. Ez akár egy öregedő erkölcscsősz által előadott tanmese ideális vége is lehetne, ám Simon Böske életét mégis tragédiák szegélyezték és ezek legnagyobb részéről ő maga nem is tehetett.

hvg360 Lenthár Balázs

Budapesti fura szerzetek: Sértő Kálmán, a magyar Villon, aki a nyilasok háziköltőjeként végezte

A népi mozgalom ígéretes parasztpoétát látott benne, támogatói között ott volt Féja Géza, Illyés Gyula, de az urbánus mecénás Hatvany báró is pártfogolta, ám ünnepelt költő csak a nyilasok között lehetett. Sértő Kálmán meg leginkább dicsőségre vágyott, ami azonban kérészéletűnek bizonyult, a politikai eltévelyedéséért pedig száműzték a magyar irodalmi panteonból.

Élet+Stílus hvg.hu

Így nézett ki 111 éve az utolsó magyar király esküvője

1911-ben, pont ezen a napon tartották Habsburg-Lotharingiai Károly és Bourbon-Pármai Zita menyegzőjét a Pármai-család schwarzaui kastélyában. Az alkalomra a menyasszony a magyar és a cseh nyelv tanulásával készült, ruháját az esküvő előtt Bécsben állították ki, hogy mindenki megcsodálhassa. Az esküvőn ott volt Ferenc József császár is, aki az alábbi archív filmfelvételen többször is látható.